piątek, 21 maja 2021

POSTERUNEK ODSTĘPOWY, CZYLI NASZ PRZYSTANEK CHOSZCZÓWKA

 


Zawsze fascynowała mnie przeszłość naszej stacyjki. I ta przedwojenna i ta powojenna. I tajemnica fundamentów znajdujących się nieopodal torów, jako żywo sugerujących, że są pozostałością po jakimś budyneczku dworcowym. Dlatego też szalenie ucieszyłam się trafiwszy w necie na Ogólnopolską Bazę Kolejową, gdzie Choszczówce poświęcono całkiem sporo uwagi.

I tak, okazuje się, że przystanek Choszczówka pełnił kiedyś niezwykle ważną funkcję posterunku odstępowego. Posterunkowy, czyli dyżurny ruchu dbał o zachowanie bezpiecznych odległości między pociągami, czyli o to, by na kontrolowanym przez niego odcinku znajdował się tylko jeden pociąg. Kolejny mógł wjechać dopiero wtedy, gdy ten poprzedni sobie odjechał. Tak to sobie, w każdym razie, wyobrażam.  Tak było do czasu elektryfikacji linii i wprowadzeniu samoczynnej blokady liniowej, cokolwiek by to nie znaczyło. Swoją drogą zadziwia mnie zmienność nazwy naszej stacyjki: 1896 – Choszczówka; 1915 – Choszczowka; 1918 – Choszczówka; po 1939-09-01 – Choszczowka; od 1946-07-14 – Choszczówka; od 1959-05-31 - Warszawa Choszczówka. 

Stronę Bazy polecam, a dla zachęty trochę historii we wspomnieniu, które pozwalam sobie zacytować*:

 „Budynek stacyjny był, z kasami i poczekalnią oraz automatem telefonicznym, ale bez toalet. Uległ spaleniu w maju 1992 roku. Budynek był dwukondygnacyjny, na górze zawsze ktoś dyżurował, ktoś kto obsługiwał semafory. Na dole kasa biletowa w ostatnim okresie "życia" budynku nie była już czynna. Wcześniej jeszcze zanim przebudowano zachodni peron i dołożono zachodni tor, a było to chyba w 1989 roku, na wysokości środka peronów była wysepka od strony zachodniej, usypana z ziemi do wysokości peronów, na której znajdował się poprzedni budynek stacyjny a obok jakieś 5 metrów dalej budynek toalet, który jeszcze stał niedawno. Nie wiem czy jeszcze stoi, muszę sprawdzić :) Ten budynek na wysepce pamiętam jak przez mgłę. Był to koniec lat 70-tych. Uległ zdewastowaniu i rozebraniu bo wybudowaniu późniejszego budynku po którym i teraz zostały już tylko fundamenty (info: kgerlo, 2007-03-15).

 

*Źródlo: https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=4069&okno=start

1 komentarz: