sobota, 31 października 2020

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH



Czy wiecie, że początkowo, a konkretnie w IV w., uroczystość kościelną ku czci wszystkich Świętych, a chodziło wówczas o męczenników,  obchodzono wiosną?  Kościół rzymski czcił wszystkich świętych męczenników albo w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, albo, i to już  w VI w., w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Czy wiecie, że Papież Grzegorz Wielki (590−604) wykreślił to święto z kalendarza liturgicznego, a z kolei jego następca Bonifacy IV ustanowił je na nowo i przeniósł na 13 maja, dokonując jednocześnie w tym dniu konsekracji Panteonu na kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych i umieszczając w tym kościele relikwie męczenników rzymskich?

Czy wiecie, że data ta nie była prawdopodobnie przypadkowa, jako że w dniach 11-13 maja obchodzono w Rzymie Lemuralia, czyli święta poświęcone duchom zmarłych? 13 maja zajmowano się duchami złowrogimi i próbowano je przebłagać.

Czy wiecie, że 1 listopada 741 r. papież Grzegorz III konsekrował w Bazylice św. Piotra kaplicę Wszystkich Świętych. Istnieje pogląd, że wybór tej daty nie był przypadkowy i miał związek z chrystianizacją kultów pogańskich pochodzenia germańskiego lub celtyckiego? W tym dniu Celtowie i Germanie obchodzili święto końca lata i początku zimy, związane  z oddawaniem czci duszom zmarłych.

Czy wiecie, że Listopadowy Dzień Wszystkich Świętych  jako święto obowiązujące dla kościoła powszechnego ustanowił ostatecznie papież Grzegorz IV w r. 835, a Jan XI zarządzenie to powtórzył?


Te i inne ciekawe informacje związane z Dniem Wszystkim Świętych i z Zaduszkami znalazłam w ciekawym wywiadzie z dr hab. Jerzym Pysiakiem z Instytutu Historycznego UW*. Polecam.

*https://warszawawpigulce.pl/dzien-wszystkich-swietych-jest-elementem-chrystianizacji-kultow-pogan

Obraz Artur Łuczka z Pixabay 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz